Kontakt
Kontakt

Täname, teie kiri on edastatud!

Kirjuta meile oma juuste ja peanaha olukorrast või broneeri endale aeg meelepärasele uuringule, juukseravi- või juuksuriteenusele

Nimi


E-mail


Telefon


Kiri/mure/soovitud teenus, aeg


SAADA KIRI

Tervist kahjustavad koostisosad kosmeetikas ja juuksehooldusvahenditesMilline on kosmeetikatoodete ja juuksehooldustoodete pikaajaline mõju?

Pikka aega uuriti kosmeetika- ja juuksehooldustoodete mõju eelkõige sellest vaatenurgast, kas toote kasutamine ärritab või ei ärrita nahka pärast toote nahale kandmist. Tänapäeval pööratakse järjest enam tähelepanu toodete pikemaajalisele mõjule ja võimalikele naha reaktsioonidele, mis väljenduvad hiljem. Professor Jorma Toppari, kes on füsioloogia professor Soome Turu Ülikoolis ja Kopenhaagenis asuva Euroopa Ühenduse kosmeetikatoodete osakonna juht tegeleb sellega, et välja selgitada, millised koostisained on kahjulikud inimese tervisele pikemaajalisel kasutamisel.

Juba aastaid tagasi tegi professor Toppari avalduse, milles soovitas rasedatel mitte kasutada kosmeetikatooteid ja juuksevärve, kuna need sisaldavad enamasti loote tervisele kahjulikke aineid. Nimelt inimkeha esimesed rakud, mis tekivad, on tüvirakud. Tüvirakkude ülesanne on luua läbi pooldumise uusi rakke. Tüvirakkudest saavad alguse inimese närvirakud, luud, nahk ja juuksed. Kui ajavahemikus, millal tüvirakud moodustuvad, kasutab lapseootel ema kosmeetikatooteid, mis sisaldavad kahjulikke aineid, siis imenduvad need lapse tüvirakkudesse ja kahjustavad sh lapse tüvirakkude geneetilist koodi. Kui tüviraku geneetiline kodeering muutub, võib see hiljem väljenduda erinevate haigustena või ülitundlikkusreaktsioonide, allergiatena.

See mida kanname nahale, imendub läbi meie kõikide rakkude. Igal rakul on oma ainevahetus, energiatootmine ja puhastussüsteem. Kõigest sellest sõltub, milline on meie rakkude ja naha tervis. Kui keegi kahtleb ainete imendumises läbi naha, siis mõelge, kuidas toimivad sel juhul valuvaigistavad plaastrid, östrogeeni plaastrid rasestumise vältimiseks, nikotiini plaastrid, valuvaigistavaid geelid jne? Kõigi nende toimeained imenduvad läbi naha ning jõuavad meie rakkudesse andes soovitud toime. Täpselt samamoodi toimub see kosmeetika – ja juuksehooldustoodetega.

Kui rakkudesse on imendunud kahjulikud ained, siis siit saavad sageli alguse erinevad nahaprobleemid: atoopiline dermatiit, ekseemid, kuperoosa, allergiad, raskemal juhul psoriaas ja juuste väljalangemine.

Peanaha ja juuste puhul on kõik samamoodi: kõik koostisained, mis sisaldavad šampoonid, palsamid, juukselakid, juuksevärvid, imenduvad läbi peanaha. Eriti terav on probleem juuksurite tervisega, kuna nemad puutuvad igapäevaselt kokku toodetega, mis pikemal kasutamisel aktiveerivad allergiaid, allergilisi reaktsioone. Lisaks sellele hingavad juuksurid oma töö tegemisel kahjulikke aineid ka sisse (keemilise loki vedelik, juuksevärvid). Juuksurite ja kosmeetikute terviseprobleemid allergiate näol kasvavad pidevalt.

Mida meie nahk, naharakud vajavad? Nahk vajab energiat, mida saab kasulikest rasvhapetest, vitamiinidest, mineraalainetest. Uus nähtus, mille olulisust professor Toppari on märganud on bioaktiivsus. Bioaktiivsus tähendab seda, et rakk saab otse vajalikud ained kätte.

Kogu raku eluks vajalik tuleb sellest, mida me sööme, joome või nahale kanname. Ained on kas vesi- või rasvlahustuvad. Kuna rakumembraan koosneb lipiidest ja valkudest, siis ained, mis on rasvlahustuvad imenduvad kergemini raku sisse, nii nn kasulikud kui ka kahjulikud rasvhapped. Erinevus aga on selles, et nn kahjulikud rasvhapped takistavad rakul normaalselt funktsioneerimast, mistõttu peab rakk andma endast rohkem energiat välja. Kui naharakud ei saa vajalikke toitaineid, siis naharakkude töö on häiritud ja nahk näeb “väsinud” välja. Kasulikud rasvhapped imenduvad kenasti rakku ja rakk kasutab neid kvaliteetse membraani tootmiseks, mistõttu rakk on terve ja elujõuline ning see on ideaalne alus kaunile nooruslikule nahale!

 

Allpool on välja toodud professor Toppari poolt uuritud kahjulike ainete nimekiri ehk koostisained, mida kosmeetika- ja juuksehooldustoodetes vältida.

Alumiinium, kasutusel deodorantides. See on metall, mis koguneb kehasse ja ei taha meie kehast väljuda. Alumiiniumit leitakse suures koguses kesknärvisüsteemist ja ajust. Sellel on otsene seos mäluga seonduvate haigustega nagu Alzheimeri tõbi ning teised seda tüüpi haigused. Selles osas on kõik teadlased samal arvamusel. Pikka aega on meile ka meedias räägitud, et pole hea kasutada köögis alumiiniumist potte, panne ja nõusid, kuid kosmeetikatoodetes on alumiinium siiski endiselt lubatud.

Teine väga ohtlik rühm keemilisi aineid on sulfaadid. Neid leidub šampoonides, pesuainetes, duššigeelides, seepides, hambapastades jne. Kui vaadata pakenditelt koostisainete sisaldusi, siis kõige põhilisemaks (pesu)aineks on (SLS) Sodium Laureth Sulfate. SLS-i on kasutatud algselt autode, masinate, põrandate pesuks, nüüd aga ka inimeste nahahoolduseks. Ta on väga tõhus rasvade eemaldaja. Probleem seisneb aga selles, et ta viib nahalt (rasu) loomuliku kaitsekihi. Kui SLS-i on toote koostises juba 0,5%, siis on SLS nahka ärritav ja kahjulik. Šampoonides on SLS-i enamasti lausa 40%. Siit saavad alguse erinevad nahaprobleemid ja algab ka juuste väljalangemine.

Suvel tulevad kasutusele päikesekaitsekreemid. On kahte tüüpi kreeme – keemilisi ja mehaanilisi. Teadlased soovitavad kasutada mehaanilisi. Mehaanilistes päikeseblokaatorites on kasutusel titaanium dioksiid ja tsink dioksiid, mis on uurijate poolt soovitatud kuna peegeldavad valguse tagasi. See, mille eest uurijad hoitavad on aga nano tehnoloogia baasil valmistatud kahjulikke koostisosi sisaldavad tooted. Nanoosakesed on nii väikesed, et imenduvad kergesti otse rakkudesse ja ei välju sealt. Praeguseks puuduvad ka tõendid, et nanoosakesed on inimesele kahjutud.

Lõhnainedon kõige enam allergiaid tekitavad koostisosad kosmeetikatoodetes. Need ained mõjutavad meie kesknärvisüsteemi ja kilpnäärme tegevust. Kahjulikud koostisosad, mida kasutatakse lõhnastamiseks on: perfume, parfum, fragrance.

Petrolem. Oil – Mineral Oil, see on sama aine, mida kasutame autos kütusena ehk nafta. See ei ole imenduv õli, ta jätab nahale kile nagu plastik. Mineral Oil sisaldab 0% aminohappeid, 0% vitamiine, 0% mineraalaineid ehk kasulikke aineid, mida keha vajab. “Mineral Oil“ ehk nafta on pärit kivimitest. Kui kanda seda õli nahale, siis ta moodustab kile taolise kihi. Näiteks, kui me võtame käevarre paljaks ja paneme kilekoti ümber käe, siis peatselt tunneme, et nahk läheb higiseks. Küsimus ei ole selles, et kilekott annaks niiskust, vaid see niiskus tuleb meie kehast seespoolt. Sama efekt toimib, kui me kanname kehale mineraalõli sisaldavat kreemi. See ei niisuta meie nahka, vaid teeb naha niisutatuks meie enda kehast tuleva niiskuse abil. Selle tulemusel ei saa meie nahk vajalikke toitaineid, naharakud on kurnatud ning nahk õheneb toitainete puuduse tõttu. Aktiviseeruvad vananemisilmingud, sh tekivad ka kortsud. Koostisosade alt leiab selliseid kahjulikke aineid alljärgnevate nimetuste all – Mineral Oil, Petroleum,Petrolatum, Paraffinium.

Lisaks on kosmeetikatoodetes kasutusel erinevad kahjulikud abiaineid. Sellised ained on näiteks Dimethicone ja PEG ühendid.

Dimethicone ehk silikoonon sama aine, mida kasutatakse niiskuse tõkestamiseks wc-s, köögis näiteks kahhelplaatide vahel, et see juhiks vett eemale. Kui me lisame seda ainet kreemi sisse ja sealt edasi kehale, juustele, siis see silendab nahka ehk tasandab kõik ebatasasused. See moodustab nahale just sellise kihi, mis eraldab naha välismaailmast ja keha ei saa keskkonnast niiskust, hapniku ega muid vajalikke aineid. Juuksehooldustoodetes kasutatakse seda koostisosa kammitavuse parandamiseks, kuna see silendab juukseid ja eraldab juuksed üksteisest. Silikoon võib esineda ka teiste nimetuste all, näiteks sõna ees oleva ”di” asemel on midagi muud, kuid „methicone“ on lõpus alati. Samasuguse mõjuga on PEG ained, mille järel on lisatud erinevaid numbreid.

Et kosmeetikat toota, on vajadus, et tooted säiliksid hästi. Selleks kasutatakse parabeene erinevate nimetuste all: Etylen, Metylene, Propylene, Putylene.Parabeenide kahjulikkus seisneb selles, et nende kehasse jõudmisel peab keha neid hormoonideks (peamiselt naissuguhormoonideks). Naissuguhormoonide rohkus mõjutab tugevalt meeste libiidot ja viljakust. Parabeene leitakse sageli erinevates vähkkasvajates – munasarjavähis, rinnavähis, eesnäärmevähis, jne. Professor Toppari on seisukohal, et meeste spermarakkude kvaliteet, määr ja aktiivsus on vähenenud just parabeenide kasutamise tulemusena. Parabeene kasutavad paljud inimesed igapäevaselt.

Järgmisena formaldehüüdid, mida ei ole lubatud kasutada näiteks ehitistes ja elumajades, sest juba 10 ml formaldehüüdi on tappev, on kosmeetika- ja juuksehooldustoodetes sage koostisosa.

Palju kasutatakse kosmeetikatoodetes veel Propylene Glycol-i,mille ülesanne on niisutada nahka. Autodes kasutatakse seda jahutusvedelikuna ja kliimaseadetes täitainena. Propüleen glükooli võib nimetada keha “niiskuse varastajaks”, sest ta ei anna kehale vett, vaid seob kehas niiskust.

Quaternium + number või Polyquaternium-see on sünteetiliselt ehk keemiliselt toodetud aine, mida looduses ei esine. Sellest tulenevalt inimese organism ja loodus ei suuda seda ainet kasutada, ümbertöödelda ega hävitada. Palju kasutatakse Quaternium aineid juuksehooldustoodetes. Nad on peasüüdlased korallide hävimises üle maailma

Kindlasti leiate igast tootest veel sellist ainet nagu EDTA. EDTA ülesanne on teha toode hästi kasutatavaks ehk naha peale määritavaks. See on aine, mis sattudes väikse tilgana maapinnale tapab kõik bakterid. Kas siis inimesele ei ole see ohtlik? See on jällegi aine, mis ei hävine meil kehas ega ka looduses. Mitmed arstid on liigitanud seda teratoogeenseks ehk väärarenguid tekitavaks aineks, kuid kosmeetikatoodetes on seda lubatud kasutada.

Soomes on veel mitmeid teisi nimekirju ohtlikest ainetest. Luige märk-sümboli (Joutsen ökomärk) all ei ole lubatud kasutada veel järgmisi koostisaineid:

Triklosaan

BHT antioksüdant

LAS Tensiidid

4-metylbenzylidenecamphor, UV—filtter,

Butüülparabeen

Silikoonid ja siloksaanid,

Ameerikas on FDA (Food and Drug Administration- tõlge: Toidu- ja ravimiamet) teinud nimekirja 12 maailma ohtlikumast ainest, mis on kosmeetika- ja juuksehooldusvahendites kasutusel:

Propylene glycol – on praktiliselt kõikides kosmeetikatoodetes

Polyethylene glycol

Sodium hydroxide

Sodium lauryl sulfate/ ammonium lauryl sulfate

Parabens

DEA/ MEA/ TEA

DMDM/ Urea

Mineral Oil – naftast

Triclosan

Isopropyl alcohol

FD&C colour pigments – värvained

Fragrance/ ‘Parfum’ – lõhnaained

Me oleme harjunud, et puhas lõhnab hästi. Esimese asjana me nuusutame kosmeetikatooteid. Sellepärast on palju tootjad pannud rõhku lõhnale, mistõttu on tehtud mitmeid keemilisi lõhnaaineid. Keemilised lõhnad erinevad loomulikest looduslikest lõhnadest. Need on lõhnad, mis ei esine looduses, mis on väga intensiivsed ja meie tervisele kahjulikud.

Võtame näidetena läbi mõnede toodete koostise:

Koostises on alati koostisosad kirjas protsentuaalselt kõige suuremast kogusest väikseima koguse suunas. See ei pea tähendama seda, et kui on vähem, siis ta mõju oleks väiksem.

Niisutav šampoon

Koostisosad: aqua, sodium laureth sulphate, glycerin, PEG-200hydrogenated glyceryl palmitate, decyl glucoside, cocamidopropyl hydroxysultaine, glycol stearate, cocamide mea, laureth-10, panthenol, PEG-7glyceryl cocoate, disodium EDTA, polyquaternium-11, PEG-8, tocopherol, ascorbyl palmitate, ascorbic acid,propylene glycol, parfum, 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane.

Kui algusest vaadata, siis esimene koostisosa pärast vett (Aqua) on enamasti Sodium Laureth Sulfate. Seda on tootes kindlasti ~40%, samas me teame, et juba 0,5% on kehale kahjulik ja ärritust tekitav. Lisaks silikoon dimethicone kammitavuse lisamiseks. Nende koostisainete tulemusena tekivad nii juuste väljalangemine kui ka peanaha probeemid. Koostises on ka kasulikke aineid, kuid nende mõju ei pääse toimima, sest nad ei suuda läbi kahjulike ainete imenduda.

Šampoon tundlikule ja kergesti ärrituvale peanahale. Kergelt lõhnastatud.

Koostisosad: aqua, sodium laureth sulfate, PEG-7glyceryl cocoate, polysorbate 20, coco-glucoside, glycine, glycol palmitate, lauryl betaine, propylene glycol, zinc gluconate, ceteareth-60 myristyl glycol, disodium EDTA, fragrance (parfum),guar hydroxypropyl trimonium chloride, methylisothiazolinone, panthenol, piroctone olamine,sodium hydroxide.

Siin veel ühe väga laialt levinud öökreemi koostisosad

Aqua/water, caprylic / capric triglyceride, cyclohexasiloxane,glycerin, paraffinum liquidum / minerai oil, butyrospermum parkii butter / shea butter, cetyl alcohol, PEG-40 stearate, glyceryl stearate, sorbitan tristearate, cera alba / beeswax, synthetic wax, CI77891 / titanium dioxide, secale cereale extract / rye seed extract, mica,triethanolamine, isohexadecane, methylparaben, sodium dehydroacetat, phenoxyethanol, tocopheryl acetate, disodium edta, caprylyl glycol, citric acid, vitreoscilla ferment extract / vitreoscilla ferment, biotin, fagus sylvatica extract / fagus sylvatica bud extract, acrylamide / sodium acryloyldimethyltauratecopolymer, acrylates copolymer, polysorbate 80, parfum/fragrance.

Ükskõik, millist kreemi Te vaatate, siis põhiliselt on seal sees Paraffinum ja mineraalõlid.

Tavapärase kreemi koostis:

Koostisosad: Aqua, Paraffinum Liquidum, Sorbitan Stearate, Stearyl Alcohol, Sodium Lauryl Sulfate, Cetyl Alcohol, Carbomer, Triethanolamine, Methylparaben, Propylparaben.

Veel üks tavakreem

Koostisosad: Aqua, PEG-8, Petrolatum, Cetearyl Alcohol, Ceteth-20, Methylparaben

Paljud tuntud kreemid sisaldavad ainult mineraalõlisid. See on nahale sama efekt, kui oma keha kile sisse mähkida.

Oluline on teada, et tänapäeva naine/last ootav/rinnaga toitev ema kasutab keskelt läbi 250 erinevat keemilist ühendit päevas. Kui te vaatate neid koostisosasid ja teate, et need on kahjulikud koostisained teile ja teie lapsele, siis kas te kasutaksite neid edasi, soovitaksite neid kasutada oma lähedastel, klientidel?

Kokkuvõte

Vältige eelpool mainitud tervist kahjustavaid koostisaineid ning kaitske enda ja oma laste nahka/organismi kahjulike ainete eest.

Lahendus

Kui nahk on juba kurnatud, esineb juuste väljalangemist ja ka peanaha probleeme, siis on oluline anda nahale kiiresti vajalikke toitaineid. Meie nahk ja kogu keha vajab kasulikke rasvhappeid, vitamiine ja mineraalaineid.

Kasutage tooteid, mis ei sisalda kahjulikke aineid, isegi kui nende hind on kallim võrreldes kahjulikke aineid sisaldavate toodetega. Selle tulemusena saate parema enesetunde ja tervise. Lisaks võidate raha, sest jäävad ära kahjulikest ainetest tingitud naha-ja juusteprobleemid, mis võivad avalduda hiljem. Kahjulike ainete mõju väljendub pikemas perspektiivis kindlasti.

Oma tervise huvides on teil õigus nõuda juuksuritelt, kosmeetikutelt, massööridelt, et nad kasutaksid teie teenindamiseks kahjulike ainete vabasid kosmeetika- ja juuksehooldustooteid.

Juuste Akadeemia jagab infot kõigile: teeme koolitusi juuksuritele ja kosmeetikutele, pakume puhtaid juuksehooldus- ja kosmeetikatooteid (sh professionaalidele). Juuksurid ja kosmeetikud on suur grupp väga olulisi inimesi, kes saavad inimestele anda õiget informatsiooni, et vähendada seeläbi terviseprobleeme nii endal kui ka oma klientidel.

Juuste Akadeemiason kasutusel ja müügil puhtad, kontrollitud, kahjulikest ainetest vabad kosmeetika- ja juuksehooldustoodete sarjad (sh nii juuksuritele kui kosmeetikutele): BTB13jaEkoPharma.
BTB13 tootesari on maailmas ainulaadne, kuna tegeleb ainukesena tüvirakude aktiviseerimisega. BTB13 on sobilik kõikidele nahatüüpidele. Ta puhastab rakke, lisaks uuendab ja tervendab nahka ning ravib, turseid, sügelust ja vähendab põletikulisi protsesse nahas. Lisaks kastatakse BTB13 seerumit operatsioonide ja nahakahjustuste järel armide ühtlustamiseks.SOOVIN REGISTREERIDA VASTUVÕTULE